pondělí 13. dubna 2015

Převalování či kloktání oleje

Dnešní doba je ve znamení návratu k přírodě. Už naši předkové využívali ke kosmetice a celkové péči o tělo to, co měli zrovna po ruce, tedy dary přírody.

Už jste zkoušeli kloktání oleje?
Jedná se o starodávnou ajurvédskou léčebnou metodu, která nyní zažívá své "znovuobjevení". Oleje lisované za studena mají prospěšné funkce, jak pro zuby a dásně, tak také pro pleť a zažívání, Zlepšit se vám může také spánek, záněty, chronické bolesti, alergie, astmata, či srdeční choroby. Mimo tyto zdraví prospěšné bonusy, budete mít hlavně čistější a bělejší zuby, na kterých se bude tvořit méně plaku. Velkou výhodou je také svěžejší dech, který se dostaví při dlouhodobějším užívání.

A jak je to vlastně možné?
Lipidy obsažené v oleji dokáží z úst odstranit zdraví škodlivé bakterie, pesticidy, parazity, volné radikály. Stačí si každé ráno, nejlépe na lačno, ale ne každý to snese, vložit do úst jednu čajovou lžíci oleje, kterou budete poté 20 minut žmoulat v ústech. Chuť oleje je v první chvíli nepříjemná, ale časem dojde ke smíchání se slinami a pak už to jde. Pokud je to pro vás i přes to nepříjemná představa, můžete do oleje přidat buď pár kapek citrónu, či trochu skořice. Po 20 minutách olej vyplivněte a vyčistěte si zuby od zbytků oleje.

A jaký olej používat?
Může se používat jakýkoliv za studena lisovaný olej. Pro začátek klidně stačí slunečnicový či olivový. Pokud se rozhodnete pro kokosový, můžete jej do úst vložit i v tuhém stavu, rozpustí se. Můžete s oleji dokonce experimentovat a různě je míchat. Časem sami přijdete na to, který olej vám nejlépe vyhovuje a který má pro vás nejpřijatelnější chuť. Za sebe doporučuji spíše světlejší oleje, slunečnicový, kokosový, sezamový. Tmavé u některých jedinců mohou zanechávat skvrny na zubech.
Žádné komentáře:

Okomentovat