pondělí 11. dubna 2016

Jedlá soda v kosmetice.

Jedlá soda je levná a má mnoho využití, ať už v domácnosti, nebo jak si nyní ukážeme i v kosmetice. Proto by neměla chybět v žádné spíži. Já kupuji nejčastěji obří pětikilové balení.

Neváhejte a vyzkoušejte následující vychytávky, vždyť to takhle dělaly už naše babičky. Věřím, že si zde najde každá z vás ten svůj recept na krásu.

Bělení zubů: Ano vedle kurkumy a kokosového oleje je skvělá k bělení zubů také soda. Věděli jste o tom, že většina past na bělení obsahuje právě sodu. Tak proč utrácet za drahé pasty? Stačí jednou za čas smíchat trochu sody buď s vodou nebo s pastou a vyčistit (vybělit) si s ní zuby. Pro lepší chuť můžete přidat ještě citronovou šťávu nebo třeba trošku skořice. Doporučuji však pouze jednou až dvakrát do měsíce, soda totiž narušuje zubní sklovinu a při častém používání by jste si mohli zuby poškodit. Pro častější užívání je tu právě kurkuma, nebo kokosový olej.

Peeling obličeje: Sodu lze také smíchat s trochou vody, tak aby vytvořila hustější pastu a použít jako peeling na obličej. Můžete dokonce přimíchat trochu kávy, jako když si děláte kávový peeling, nebo přikápnout éterický olej. Možné je místo vody použít také citrónovou šťávu, která pleti dodá svěží vzhled.

Peeling na ruce: Smícháme sodu, vodu a oblíbené mýdlo, můžeme přikápnout pár kapek citrónové šťávy a popřípadě éterický olejíček. Peeling odstraní odumřelé buňky a případný zápach, třeba od česneku. Vaše ruce po něm budou jemné. Navíc podobné masky a peelingy na ruce jsou teď prostě in, tak proč nevyzkoušet levnější variantu ze surovin, které vám leží doma.

Nehty a lak: Někdy se může stát, že při dlouhodobém používání laků jsou nehty po odlakování zažloutlé, nebo se nedaří odstranit celý lak a na nehtech tak zůstávají nevzhledné šmouhy. Aby byli naše nehty zase nádherné a mohly jsme se s nimi opět chlubit na veřejnosti, stačí vám k tomu soda smíchaná s vodou v poměru tři ku dvěma. Touhle směsí nehty nádherně vyčistíme.

Zázrak na vlasy: Už v článku no poo jsme si pověděli něco o tom jak funguje soda na vlasech. Teď si ukážeme jednoduší a ne tolik alternativní způsob, jak využít sodu v péči o vlasy. Sodu jednoduše přimíchejte do svého oblíbeného šampónu či kondicionéru. Vaše vlasy tak zbavíte všech přebytečných nečistot a zároveň se  nenaruší ochranná vrstva na pokožce hlavy.

Svěží dech: Jedlá soda se v domácnosti využívá na pohlcování pachů, stejnou službu vám však může udělat i v kosmetice. Zkuste si místo drahé ústní vody namíchat doma roztok sody.

Čisté štětce: Ano naše kosmetické štětce se musejí pravidelně čistit, aby se v nich neusazovaly bakterie a nehromadil produkt, který jimi nanášíme. Pokud zrovna nekupujete produkty na čištění štětců z drogerie, tak vám k tomuto účelu postačí rozmíchaná jedlá soda v šálku vody.

Deodorant: Došel vám deodorant a nebo z nějakého důvodu nejste zastánce těch z obchodu? Pak vám stačí smíchat čtyři lžíce jedlé sody s přibližně deseti kapkami éterického či tělového oleje.

Suchý šampón pro mastné vlasy: Náhodou ti doma došel suchý šampón a ty jej zrovna nutně potřebuješ. Pokud máš světlé vlasy nevěš hlavu. Promni v dlaních trošku jedlé sody a vmasíruj do vlasů, přesně tak, jako by jsi aplikovala suchý šampón. Efekt bude úplně stejný, jako by jsi aplikovala suchý šampón z drogerie.

Manikůra se sodou: Vytvoříme pastu ze sody a trochy vody, kterou aplikujeme do okolí kůžičky. Tato pasta je skvělá i na ztvrdlou kůži na nohou.

Vyhlaste válku černým tečkám: Soda je také přidávána do řady přípravků proti černým tečkám. Pro domácí tonikum smícháme destilovanou vodu 200 ml se lžičkou sody, vytvoříme roztok, kterým si následně omýváme obličej.

Používáte některou z těchto vychytávek, jak se vám líbí?  Pokud ne, chystáte se je vyzkoušet?

1 komentář: